ד״ר מיה בניש ויסמןהפקולטה לחינוך מברכת את ד׳׳ר מיה בניש-וייסמן, ראש המגמה לייעוץ חינוכי בחוג לייעוץ והתפתחות האדם, על הזמנתה להשתתף בכנס לחוקרים צעירים מצטיינים שיתקיים בפברואר, 2017 בקליפורניה שבארה"ב. הכנס "Kavli Frontiers of Science" הוא תוצאה של שיתוף פעולה של האקדמיה הישראלית למדעים והאקדמיה הלאומית למדע בארה"ב והמשתתפים בו הם מדענים צעירים מכובדים ממגוון רחב של דיסציפלינות מדעיות.

על הכנס נכתב כי הוא מביא יחד כמה מהמדענים הצעירים המצטיינים בכדי לדון בהתפתחויות והזדמנויות מרגשות בתחומם, בפורמט שמעודד דיונים קולקטיביים בלתי פורמאליים ושיחות אישיות בין משתתפיים. הסימפוזיונים מאופיינים כאינטר-דיסציפלינאריים, המדגישים תקשורת במגוון רחב של תחומים מדעיים חוצי דיסציפלינות מסורתיות.

תחומי המחקר של ד"ר בניש וייסמן הם: התפתחות בהקשר; הגירה וזהות אתנית; ערכים והתנהגות של מתבגרים; יעוץ בסביבה בין תרבותית; אינטראקציות של סביבה ותורשה.

תמונה מליל המדעניםביום חמישי, 22.9.16, התקיים באוניברסיטת חיפה ליל המדענים.תמונה ראשונה מליל המדענים במסגרת אירוע זה, אירחה הפקולטה לחינוך מבקרים רבים בהתנסויות סביב מחקרים המשתמשים בסימולציות. מטרת ההתנסויות היא ללמוד על מערכות במגוון תחומי חיים. הלובי של בנין חינוך לבש חג ותפאורה מחקרית כשילדים ומבוגרים התנסו, למשל,  במתן תרופות לחולים במחלקה בבית חולים וירטואלי, הדמו תנועה כמולקולות בסימולציה שיתופית וחוו כוחות משיכה ודחיה. בעוד הילדים התמקדו יותר בהתנסות, המבוגרים שהתארחו שוחחו עם החוקרים גם אודות המחקרים המגוונים ודרכים ליישומם במערכת החינוך.

ליל המדענים הוא אירוע בינלאומי הנערך מדי שנה בכל האוניברסיטאות ומוסדות המחקר בארץ ובאירופה בחסות האיחוד האירופי ומשרד המדע הטכנולוגיה והחלל, ומטרתו לחשוף את הפעילות המחקרית האקדמית לכלל הקהל, קובעי המדיניות ושוחרי המחקר. השנה פתחה אוניברסיטת חיפה את שעריה למבקרים לערב שופע אירועים ופעילויות מדעיות מגוונות ומלהיבות בנושא: "גיימינג – gaming".
הערב כלל מפגשים עם מדענים, הרצאות, סיורים, הדגמות, סדנאות והפעלות המותאמים לכל המשפחה ולכל הגילאים.תמונה שנייה מליל המדענים

לוגו של מרכז חמ״ה וקרן טראמפהפקולטה לחינוך מברכת את פרופ' רוזה לייקין מהחוג לחינוך מתמטי,פרופ׳ רוזה לייקין ראש מרכז חמ"ה (מרכז אינטרדיסציפלינרי לחקר מחוננות והצטיינות) על זכייתה המכובדת בשני מענקי מחקר של קרן טרמפ לתקופה של 3 שנים.

 מענק מחקר 1 -  משימות מדורגות לכיתות הטרוגניות ברמה של 5 יח"ל.

הפרויקט יכלול פיתוח משימות מתמטיות ברמת 5  של יח"ל, המותאמות לכיתות הטרוגניות. התאמה לכיתות הטרוגניות תתקיים באמצעות כלים מתמטיים ודידקטיים המאפשרים גיוון רמות הוראה ולמידה והתאמתן לתלמידים בעלי רמות שונות של ידע ומיומנויות בכיתות של 5 יח"ל. המשימות תפותחנה בגרסה אלקטרונית ותוצרי הפיתוח במלואם יעמדו לרשות הקהילה המקצועית ללא עלות. המשימות תהיינה ניתנות ליישום בניהול מורים או על ידי התלמידים באופן עצמאי.  יישום המשימות מתוכנן ב 300-  כיתות ותלווה במחקר רחב היקף שיבדוק תהליכי למידה והוראה באמצעות "משימות מדורגת".

 

מענק מחקר 2 – הכשרה קלינית של מורים למתמטיקה ברמה של 5 יח"ל

התכנית תכשיר את הסטודנטים להוראה תוך התמקדות באבחון דרכי החשיבה והלמידה של תלמידים, ובהתאם לכך בהתאמת שיטות ותכני ההוראה לצרכי התלמידים. הפרויקט ייפתח ויחקור מודל להכשרה קלינית של מורים למתמטיקה ברמה של 5 יח"ל. המחקר יתמקד בהכשרת מורים המקשרת בין תיאוריה למעשה וינתח את השלבים הראשוניים של כניסת המורים למערכת והתמיכה הנדרשת להצלחת המורים בהוראת המתמטיקה ברמה גבוהה תוך התאמה אישית לצרכי התלמידים.  

 

הפקולטה גאה בהישגיה המרשימים של פרופ' רוזה ליקיין ומאחלת לה בהצלחה בפרוייקטים המחקריים הראויים אותם היא מובילה.

כריכת הספרהפקולטה לחינוך מברכת את פרופ' כריכת הספר ״מכתבי אהבה״אדיר כהן מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם על הוצאת ספרו החדש "מכתבי אהבה: יצר, יוצר, יצירה - אהבות ומכתבי אהבה שהגדולים בסופרי העולם", בהוצאת אמציה.

על הספר:

מכתב אהבה הוא נפש חיה, הד נאמן של הקול הדובר (ביאליק)

רק במכתב אהבה זוכה האדם בפנינה הזוהרת מתוך הצדפה (כריסטופר מורלי)

* האהבה, החיזורים, היצר, הבדידות ושיברון הלב, נחשפים בעזרת מכתבי אהבה של הגדולים והטובים בסופרי העולם ובהם חתני פרס נובל ומיטב הפרסים הספרותיים.

* אלף הפנים של אהבות הסופרים: אהבות מהוססות ונפחדות; אפלטוניות; אימפוטנטיות; רומאנטיות; בוערות וסוחפות; שתלטניות ואלימות; הזויות וחלומות; הומוסקסואליות; לסביות, כל אלה מוצאות ביטויין במיגוון הגדול של מכתבי אהבה המובאים בספר ומגלים את פניהם השונות של הסופרים, שאת מרביתן לא היכרנו עד כה.

* עושר גדול של דרכי כתיבה של מכתבי אהבה; מכתבי אהבה קצרצרים; פתקי אהבה; מכתבי אהבה בלבוש שיר; משתפכים; מאופקים וקשוחים; מטיפים ומייסרים; קובלים וכועסים; עצובים ובכיינים; חושפניים; אירוטיים ופורנוגראפיים, כשהכתיבה היא האדם, וחושפת את פניו.

* גילוי היצירה הנולדת מתוך מכתבי האהבה של הסופרים; חשיפת שורשיה; תכניה; דמויותיה; מבעה הייחודי, צומחים מתוך מכתבי אהבה ומהחוויות שהולידו אותם. ומכאן מפתח חשוב להבנת יצירות רבות של הסופרים.

* הנוגע במכתבי אהבתו נוגע בסופר, בכמוסים שברגשותיו, באהבותיו ובסודות יצירתו.

המחבר פרופ. אדיר כהן, פרופ. לחינוך ולביבליותרפיה באוניברסיטת חיפה, ראש החוג לחינוך במיכללת עמק יזרעאל, עמד בראש בית-הספר לחינוך,בראש החוג לחינוך ובראש לימודי התרפיות בעזרת יצירה והבעה באוניברסיטת חיפה. מייסד לימודי הביבליותרפיה והתרפיה הפילוסופית וממטפחיהם בישראל ובעולם. מחברם של ספרים רבים בביבליותרפיה, פילוסופיה של החינוך, פסיכולוגיה ופילוסופיה של האהבה והארוטיקה, ספרות וספרות ילדים. עורכם של כתבי-עת בתחומים הללו וחתן פרסים רבים, ישראליים ובין לאומיים.

לדף הספר לחצו כאן (בחלון חדש)

לדף הספרים של פרופ׳ אדיר כהן באתר הפקולטה לחינוך

המגמה לטכנולוגיות בחינוךכמידי שנה התקיים בספטמבר הכינוס הרביעי של מרכז המצוינות LINKS במפגש של יומיים של הגות ומחקר משותף. הכינוס התקיים בפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון ואורגן על ידי: חני סבירסקי, אביב שרון, יעל בראל בן דויד, ד"ר אורנית שגיא, חנה מנור, פרופ' אילת ברעם צברי, פרופ' יעל קלי ודבי הוק.

במרכז הכינוס עמדה העבודה השיתופית על הטיוטות הראשונות של הספר "Learning in a Networked Society" המתגבש בימים אלו.

הכינוס השנה נערך במעמד ד"ר כריס הודלי (Dr. Chris Hoadley - בחלון חדש), פרופסור חבר בתכנית לטכנולוגיה ותקשורת חינוכית של אוניברסיטת ניו יורק (NYU). ד"ר הודלי השתתף באופן פעיל לאורך ימי הכינוס ושיתף אותנו בניסיונו הרחב בתכנית ה-cyberlearning של הקרן הלאומית למדעים בארה"ב (ה-NSF) ובתובנות שלו כמומחה בתחום עיצוב המדיה הדיגיטליים ללמידה.

בסיום הכינוס נערך טקס מענקי הצטיינות על שם יעקב דון ז"ל - בחלון חדש, בהנחיית ד"ר אורן גולן ובהשתתפות משפחת דון. המפגש עם המשפחה היה מרגש וחשוב ועל אף הנסיבות המצערות, הוא היווה הזדמנות משמחת להעלות על נס את אופיו המיוחד של יעקב ואת עשייתו החינוכית והמחקרית.


לאתר הכינוס - בחלון חדש

למושב הפוסטרים - בחלון חדש

לוגו האולימפיאדההפקולטה לחינוך מברכת את מורן סמואל, בוגרת התוכנית הבינתחומית בחינוך בגיל הרך (בחלון חדש) בחוג לייעוץ והתפתחות האדם על זכייתה מעוררת ההשראה במדליית ארד בחתירה במשחקים הפראלימפיים. חברי סגל הפקולטה גאים במיוחד בהישגיה המרשימים של מורן ומאחלים לה עוד ניצחונות רבים בעתיד.

מורן סמואל השיגה את המדליה הראשונה של ישראל במשחקים הפראלימפיים בריו. היא חצתה את קו הסיום במקום השלישי. במקצה הגמר היא חצתה את קו הסיום לאחר 5:17.46 דק', אחרי רייצ'ל מוריס הבריטית ולילי וונג הסינית.

תמונת מוח מדעימשתתפי התוכנית העומדים בדרישות יהיו מומחים באבחון ובעבודה עם תלמידים שמתקשים בלימודי החשבון וביישום מקצועי של המלצות אבחוניות.

הבוגרים יקבלו תעודה מטעם המחלקה ללימודי המשך של הפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה. המתמחים ירכשו כלים חדשניים ומתקדמים אשר יאפשרו להם לעזור לתלמידים שמתקשים בחשבון, לממש את הפוטציאל שלהם במלואו. הלימודים יעזרו לבוגרים להבין כיצד ניתן לשקם את הביטחון העצמי של התלמידים שלהם וכיצד לעבוד מול צוות המורים וההורים באופן שיאפשר לתלמידים שלהם להתגבר על קשיי החשבון.

פרטים נוספים ניתן לקרוא בדף התוכנית

תמונת מוח מדעימשתתפי התוכנית העומדים בדרישות יהיו מומחים באבחון ובעבודה עם תלמידים שמתקשים בלימודי החשבון וביישום מקצועי של המלצות אבחוניות.

הבוגרים יקבלו תעודה מטעם המחלקה ללימודי המשך של הפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה. המתמחים ירכשו כלים חדשניים ומתקדמים אשר יאפשרו להם לעזור לתלמידים שמתקשים בחשבון, לממש את הפוטציאל שלהם במלואו. הלימודים יעזרו לבוגרים להבין כיצד ניתן לשקם את הביטחון העצמי של התלמידים שלהם וכיצד לעבוד מול צוות המורים וההורים באופן שיאפשר לתלמידים שלהם להתגבר על קשיי החשבון.

פרטים נוספים ניתן לקרוא בדף התוכנית

זכייה בפרסהפקולטה לחינוך מברכת את הדוקטורנטית בילי מור, מהחוג ללקויות למידה על זכייתה במלגה יוקרתית על שם יובל נאמן מטעם משרד המדע לתקופה של שלוש שנים. המלגה ניתנה עבור עבודתה ׳׳יעילות הקריאה באנגלית כשפה זרה: אפקט השכיחות ואפקט הניבוי בקרב קוראים דו-לשוניים, בשפה הראשונה והשנייה׳׳, בהנחיית ד׳׳ר ענת פריאור.  

תקציר עבודת הדוקטורט -

English is the international language of science and technology. However, it is still considered to be a barrier for some populations in Israel. Thus, a fine-grained understanding of the cognitive linguistic processes underlying efficient reading in English is critical for developing effective instruction and intervention. Yet, few existing studies have investigated reading efficiency in English as a foreign language (EFL), and have mainly investigated native readers of languages that share the same letters (e.g., French or Dutch). In these readers, we believe that there is high familiarity from first language (L1) to second language (L2), leading to strong relations between L1 and L2 reading proficiency. In other words, international research is not necessarily applicable to Israel due to the distance between our L1 (Hebrew) and L2, as well as differences in English instruction. Thus, our aim is to explore reading in Hebrew-English readers and to characterize the unique profile of the Israeli reader. Reading efficiency will be investigated by focusing on two well established markers of skilled reading - word frequency and word predictability, using eye movements during reading, a sensitive and ecologically valid measure. Preliminary results already indicate the need for specific targeted instruction dedicated to English reading.

הפקולטה לחינוך גאה בהישגיה של בילי ומאחלת לה הצלחה רבה בהמשך!

עיטור זכייההפקולטה לחינוך מברכת את הדוקטורנטית אסנת זוהר, מהחוג ללמידה הוראה והדרכה על זכייתה המכובדת במלגת דוקטורט ממשרד המדע לתקופה של שלוש שנים. המלגה ניתנה עבור עבודתה "התפתחותם של ידע אינטואיטיבי, סנסורי-מוטורי ומושגי אודות הקשר הכימי מתוך פעילות בסביבת למידה מעוגנת-גוף", בהנחיית ד"ר שרונה ט. לוי.

עבודת המחקר של אסנת עוסקת בלמידה של כימיה בתיכון ומתמקד בהבנת תהליך הקישור הכימי ובקשר בין מבנה החומר ותכונותיו המאקרוסקופיות. תלמידים רבים מתקשים לראות כיצד תכונות מאקרוסקופיות של חומר נגזרות מהמבנה המולקולרי שלו ומהאינטראקציה בין החלקיקים, בעיקר משום שהרמה המולקולרית אינה נגישה לתפיסה חושית. הם נאלצים ללמוד על העולם החלקיקי לא באמצעות חוויה מוכרת ואינטואיטיבית אלא דרך ייצוגים ומודלים שברובם מנוגדים לעולם המאקרוסקופי המוכר להם. בהתבסס על תיאוריית "למידה מעוגנת-גוף" המאחדת בין חשיבה, תחושה ופעולה אנו מציעים לאפשר התנסויות סנסו-מוטוריות ולבחון האם הן תורמות ללמידה מושגית ולפיתוח אינטואיציות לגבי אינטראקציות אטומיות. תוצאות ראשוניות של פעילות עם הסימולציה הממוחשבת, ראיונות ושאלונים פרה-פוסט מראות כי התלמידים שיפרו את הבנתם לגבי מהות הקשר הכימי ושינו את תפיסתם מהסברים נאיביים לתפיסה של עקרונות כמקובל במדע.

הפקולטה לחינוך גאה בהישגיה של אסנת ומאחלת לה הצלחה רבה בהמשך!

לקריאת התקציר המלא של עבודת המחקר לחצו כאן (בחלון חדש)

כריכת הגליוןהמרכז הארצי למורים למתמטיקה בפקולטה לחינוך שמח להתחדש עם גיליון חדש (54), בעריכת ד"ר גילה רון, במתכונתו האלקטרונית. כל אחד משלושת המאמרים בגיליון זה יכול להוות מקור השראה לדיון כיתתי, מתוכנן מראש או מתפתח ספונטנית, בעקבות רעיון של תלמיד או בעקבות סיטואציה המתרחשת בכתה.

על"ה, עלון למורי המתמטיקה, הוא עיתון למורים למתמטיקה בבתי הספר העל-יסודיים. העיתון החל את דרכו בשנת 1986, העיתון הופץ על-ידי המחלקה להוראת המדעים באוניברסיטה העברית בירושלים, ואחר כך עברה מערכת העיתון אל המרכז הארצי "קשר-חם" בטכניון. החל משנת 2005 מערכת העיתון עברה אל המרכז הארצי למורים למתמטיקה בחינוך העל יסודי באוניברסיטת חיפה בראשותה של ד"ר ורדה טלמון. כיום ניתן לצפות בכל הגליונות של העלון במתכונתם האלקטרונית באתר מרכז המורים.


לקריאת דבר המערכת בגיליון (בחלון חדש)

לחץ לצפייה בגיליון המלא (בחלון חדש)

כריכת הספרהפקולטה לחינוך מברכת את פרופ' רוזה לייקין מהחוג לחינוך מתמטי על הוצאתו לאור של ספר חדש בעריכתה יחד עם בהרת' סרירמן, בהוצאת ספרינגר. הספר החדש, תחת הכותרת: Creativity and Giftedness: Interdisciplinary perspectives from mathematics and beyond, יצא במסגרת הסידרה Advances in Mathematics Education.

Abstract:

This volume provides readers with a broad view on the variety of issues related to the educational research and practices in the field of Creativity in Mathematics and Mathematical Giftedness. The book explores (a) the relationship between creativity and giftedness;  (b) empirical work with high ability (or gifted) students in the classroom and its implications for teaching mathematics; (c) interdisciplinary work which views creativity as a complex phenomena that cannot be understood from within the borders of disciplines, i.e., to present research and theorists from disciplines such as neuroscience and complexity theory; and (d) findings from psychology that pertain the creatively gifted students. As a whole, this volume brings together perspectives from mathematics educators, psychologists, neuroscientists, and teachers to present a collection of empirical, theoretical and philosophical works that address the complexity of mathematical creativity and giftedness, its origins, nature, nurture and ways forward. In keeping with the spirit of the series, the anthology substantially builds on previous ZDM volumes on interdisciplinarity (2009), creativity and giftedness (2013).


לצפייה בדף המידע של הספר לחצו כאן (קובץ pdf בחלון חדש)

ד״ר לטם פרי חזןב-26.7.16 השתתפה ד׳׳ר לטם פרי-חזן מהחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך בתכנית ׳׳דיון נוסף׳׳ ששודרה בערוץ 10 ובערוץ הכנסת. הפאנל שהתקיים בתכנית עסק בשינוי שעורך השר בנט בחוק המחייב את מוסדות הפטור ללמד לימודי הליבה כתנאי לתקצובם. בפנל השתתפו גם ח׳׳כ מאיר כהן מ׳׳יש עתיד׳׳ והעיתונאי החרדי בני רבינוביץ׳. את הפאנל הנחה עו׳׳ד קובי סודרי.

בדבריה, טענה ד"ר פרי-חזן כי השיח הפוליטי על שינוי החוקים בנושא לימודי הליבה משרת בעיקר את הפוליטיקאים ויש להתמקד בתהליכים שקורים בשטח. לפי דבריה, יש הרבה מאד חרדים שמעוניינים ללמוד ליבה והמדינה לא מעניקה להם אפשרויות חינוכיות מותאמות לרצונות שלהם. הקמת המחוז החרדי וייסוד החינוך הממלכתי החרדי פתחו פתח לשינוי אבל עדיין אין מספיק תמיכה בבתי הספר החרדיים הממלכתיים מצד המדינה והרשויות המקומיות. חלקם חוזרים בחזרה למוכר שאינו רשמי.

לצפייה בתכנית לחצו כאן (בחלון חדש)

עיטור זכייההפקולטה לחינוך מברכת את פרופ' מיכל שני, פרופ' תמי קציר, דר' אורלי ליפקה ודר' ענת פריאור מהחוג ללקויות למידה על זכייתן בתחרות של לשכת המדען הראשי במשרד החינוך להצעות מחקר בתחום האוריינות העברית כשפת אם. לביצוע המחקר בנושא 'גישה רב-רכיבית להבנת הנקרא: הכשרת מורים למיפוי והתערבות', יוענק סכום מכובד לתקופה של שלוש שנים.

תקציר הצעת המחקר:

גורמים רבים תורמים להצלחה של תלמידים ברכישת הבנת הנקרא. תיאוריות הרב-רכיביות ( (RAND, 2002 מציעות כי הבנת הנקרא מושפעת ממגוון רחב של משתנים של הקורא, הטקסט ומטרת הקריאה. ברמת הקורא שני משתנים עיקריים הם הידע הלשוני והיכולות המטה-קוגניטיביות. שילוב של יכולות לשוניות ומשתנים מטה-קוגניטיביים הכרחי להבנת נקרא עמוקה. מחקרים בארץ ובעולם מצביעים על כךשלפחות 15% מכלל התלמידים בבתי הספר מגלים קשיים בהבנת הנקרא. הוראה מיטבית, המותאמת לצרכי הלומד ולשפת הלימוד, היא בעלת השפעה מרכזית לרכישת הבנת הנקרא. במסגרת המחקר המוצע תגובש תכנית הכשרת מורים ייעודית לשיפור תהליכי הבנת הנקרא של תלמידי בית הספר היסודי בכיתות ד'-ה'.

בכתות הגבוהות של בית הספר היסודי עולה חשיבותן של יכולות הבנת הנקרא לאור העומס הגובר של קריאה לשם רכישת ידע. בקרב דוברי עברית, נוסף על האתגר האוניברסלי שתואר לעיל, קיים האתגר של המעבר מקריאה מנוקדת ללא מנוקדת. בנוסף, בכיתה ה ' מועברים מבחני מיצ"ב ולכן "צווארי בקבוק" הנוצרים בהבנת הנקרא בכיתה ד' עלולים להשפיע על ההישגים במבחנים אלו. לבסוף, מדינת ישראל היא מדינה קולטת עליה, ולפיכך ישנם ילדים רבים במערכת החינוך שאינם דוברים עברית כשפת אם, ומועדים במיוחד לפערים בידע לשוני אשר עלולים להקשות על הבנת הנקרא ועל הצלחה אקדמית.

גוף הידע העולה מן המחקר האקדמי בתחום הבנת הנקרא מכיל מספר רב של תובנות  ופרקטיקות פדגוגיות מבוססות מחקר בתחום הקידום של הבנת הנקרא, אך תובנות אלו אינן מתורגמות באופן מספק לעשיה פדגוגית.

בנוסף, ידוע כי מורים מתקשים בפירוש ממצאי מיפוי ויישום קשת רחבה של כלים מבוססי מחקר בכיתות הטרוגניות להנעת שינוי חינוכי.

לפיכך, המחקר הנוכחי יבחן את יעילותן של שתי תוכניות הכשרת מורים, המלוות בחומרים פדגוגיים הכוללים רשימות אוצר מילים אקדמיות ויחידות הוראה בתחום הבנת הנקרא, וכן מבחן מיפוי רב-רכיבי בתחום הבנת הנקרא. תכנית הכשרה אחת (Reading Intervention) תתמקד בהקניית פרקטיקות מבוססות מחקר לקידום הבנת הנקרא, המתבססות על התפיסה הרב-רכיבית, ובפרט בתשתית הלשונית והמטה-קוגניטיבית של תהליכי הבנת נקרא. תכנית הכשרה מורחבת (Mapping-to-Intervention) תציג באופן מצומצם יותר את תכני התכנית הראשונה, ותוסיף עליהם יחידות הכשרה ספציפיות המתמקדת באופן השימוש בנתוני המיפוי לבחירה מיטבית של פרקטיקות הוראה. יעילותן של תוכניות אלו תיבחן אל מול קבוצת ביקורת פסיבית, וכן אל מול קבוצת ביקורת בה יקבלו המורים את ממצאי המיפוי של התלמידים ואת חומרי ההוראה, אך ללא הכשרה מלווה על השימוש בהם. יעילות התוכניות תיבחן ברמת הידע, התפיסות הפדגוגיות ותחושת המסוגלות העצמית של המורה. יעלות התוכניות תיבחן במקביל ברמת היכולות הבסיסיות ויכולות הבנת הנקרא של התלמידים. המיפוי שייערך שייערך בתחילת תוכנית המחקר יאפשר גם לבחון את היעילות הדיפרנציאלית של תוכניות ההכשרה עבור פרופילים שונים של תלמידים – מתקשים ותקינים, דוברי שפת אם עברית או שפות אחרות וכו'. התכנית תכלול 120 מורים וכ-3600 תלמידים, מכיתות ד' וה'. 

ד״ר יאיר זיוהפקולטה לחינוך מברכת את ד"ר יאיר זיו, מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם על זכייתו במענק מכובד מהקרן הלאומית למדע ISF. המענק ניתן לתקופה של ארבע שנים למחקרו של ד"ר זיו בנושא 'הקשר בין דפוסי עיבוד המידע של ההורים, איכות מערכת היחסים הורה-ילד ודפוסי עיבוד המידע וההתנהגות החברתית של ילדים בגיל הרך'.

המחקר מבקש לבדוק את הדרכים בהן מועברים דפוסי חשיבה ותפיסה חברתיים מהורים לילדים בגילאי הגן. זהו מחקר אורך אשר ישלב שיטות איסוף נתונים מגוונות (תצפיות, ראיונות, שאלונים, ומדידות התפתחותיות שונות) ויבדוק את איכות יחסי ההתקשרות בין ההורה לילד, את דרכי עיבוד המידע החברתי של ההורה בהקשרים חברתיים רחבים ובהקשרים ספציפיים למערכת היחסים עם הילד, את תפיסות הילד לגבי מערכות יחסים עם ההורה ועם קבוצת השווים, ואת יכולותיו החברתיות והקוגנטיביות של הילד במסגרת הגן.

ד"ר יאיר זיו מכהן כיו"ר ועדת ב"א וראש התוכנית הרב-תחומית לחינוך והתפתחות בגיל הרך, בחוג לייעוץ והתפתחות האדם. תחומי המחקר שלו הם: התפתחות רגשית-חברתית בגיל הרך; יחסי התקשרות; קוגניציה חברתית; התערבות התפתחותית וחינוכית בגיל הרך; הערכת תוכניות התערבות בגיל הרך.

פרופ׳ הדס ויסמןלרגל הכנס ה-47 של האגודה לחקר הפסיכותרפיה שהתקיים בירושלים בסוף חודש יוני, התפרסם באתר הקהילה המקצועית 'טיפולנט' (בחלון חדש) ראיון עם פרופ' הדס ויסמן, מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם.

האגודה לחקר הפסיכותרפיה (SPR) היא אגודה בינלאומית מולטידיסיפלינארית לחקר הפסיכותרפיה. האגודה נוסדה על מנת לעודד ולשפר את המחקר בתחום הפסיכותרפיה, לקדם שיח על מחקר בתחום הפסיכותרפיה וכן את הבנת ממצאי המחקר והשימוש בהם, ובכך להרחיב ולהעמיק את הבסיס האמפירי של הפסיכותרפיה ואת ההכרה בערך היישומי שיש למחקר בתחום זה, להגדיל את התרומה שלו לחברה ולמדע וכן להגביר את יעילותה של הפסיכותרפיה באמצעות המחקר.

פרופ' הדס ויסמן, בעבר נשיאה של SPR, היא פרופ' חבר המכהנת כיו"ר ועדת דוקטורט בחוג לייעוץ והתפתחות האדם. מחקריה עוסקים ביחסי מטפל-מטופל, התקשרות המטפל והמטופל והקשר לתהליכים ותוצאות הטיפול. בנוסף היא חוקרת יחסים בינאישיים בדור שני ודור שלישי לשואה.

לחץ כאן לצפייה בראיון (בחלון חדש)

פרופ׳ אבי קרני וד״ר יפית גבאיהפקולטה לחינוך מברכת את ד"ר יפית גבאי מהחוג לחינוך מיוחד ופרופ' אבי קרני מהחוג ללקויות למידה על זכייתם יחד עם פרופ' לורי הולט מאוניברסיטת קרנגי מלון בארה"ב, במענק מכובד של קרן (BSF (The U.S.-Israel Binational Science Foundation, תחת הקטגוריה: Child Development.

המענק ניתן למחקר תחת הכותרת "The dynamics of procedural auditory category learning in developmental dyslexia" לתקופה של 4 שנים.

תקציר המחקר:

Developmental Dyslexia (DD) is a developmental disorder in learning to read that affects approximately 5-17% of the population. As one of the most common neuro-developmental disorders, it impacts literacy skill acquisition and educational outcomes. Poor literacy takes a very high toll as low reading skills are consistently associated with lower participation in the labor force, heightened participation in public assistance programs, poorer outcomes among offspring, increased mental and physical health risks, and lower civic involvement. One of the most prominent deficits in DD is in processing the sounds that make up words. Prominent accounts of the nature of DD dysfunction have focused on these impairments, but emerging research suggests that individuals with DD may be specifically impaired on a type of learning known as procedural learning. This learning draws on brain systems that are somewhat different from those engaged by overt, explicit learning and relates to learning regularities from the environment and establishing cognitive habits, skills, and procedures that we might not be able to verbally express well (like how to ride a bicycle). Research by the US research team suggests procedural learning is involved in learning the sounds that make up words. Research by the Israeli team demonstrates that the robustness of procedural skill learning depends on the successful triggering and completion of several distinct processes. The proposed project forms a bi-national team to undertake the first-ever studies of the detailed time course of procedural sound category learning in DD. The approach is unique in that it investigates general learning capacities of individuals with DD, outside of language, but as related to the acquisition of a basic auditory processing skill that is critical to language learning. The team will examine how learning interacts with the acoustic sensory information defining categories and how learning is consolidated over time in both typically developing young adults and individuals with DD. Auditory training has been suggested in remediating phonological and reading skills in DD. Understanding the nature of how procedural learning deficits interact with auditory category learning in DD will direct evidenced-based practice in developing the next generation of approaches to remediation of DD. Moreover, since these studies take the approach of comparing learning in DD with learning in typical adults, we will be contributing to the understanding of auditory category learning more generally.

עיטור זכייההפקולטה לחינוך מברכת את יעל שטיינברג, סטודנטית לתואר ראשון בחוג לייעוץ והתפתחות האדם ובחוג לחינוך מיוחד, על זכייתה בתואר המכובד "מצטיינת רקטור" לשנה"ל תשע"ו. יעל קיבלה את תעודת ההצטיינות בטקס מרגש אשר התקיים ביום שני, ה-11/7/2016 באודיטוריום הכט ונשאה דברים בשם הסטודנטים הזוכים.

דברים מתוך הנאום שנשאה יעל:

"לפני כשלוש שנים ניצבנו בפני בחירה משמעותית בחיינו- מה ללמוד. מתוך הבנה כי לימודים אלה יהוו את אחת מאבני היסוד לחיינו הבוגרים. בחירה זו נבעה, לפחות אצלי, מכמה גורמים: ראשית העניין והתשוקה לתחום, יחד עם האפשרות להתפתח כאדם והרצון לעסוק בפן הטיפולי-חינוכי ולתרום את חלקי לחברה בה אני חיה. לאחר לבטים לא מעטים, בחרתי בלימודים בפקולטה לחינוך.

ההתחלה הייתה מלווה בהרבה חששות. במהלך הלימודים נתקלנו כולנו באתגרים רבים- דרישות לימודיות, מבחנים, עבודות ובעיקר מחסור בזמן- שאף פעם לא באמת מספיק- כולנו מכירים את המשפט: "אם רק היה לי עוד חצי יום". עם הזמן למדנו להתאים עצמנו לרוח הלמידה וכנראה שכל מי שנמצא פה, עשה זאת על הצד הטוב ביותר! אך הלמידה העיונית היא לא חזות הכל, ולכן במהלך הלימודים החלטתי כי ברצוני לעשות ולהתנסות כמה שיותר ולנצל את הכלים שרכשתי עד כה בכדי לתרום ולהיות מעורבת בקהילה בה אני חיה.

רציתי לחלוק עימכם חוויה אחת מאותן התנסויות אשר ריגשה והשפיעה עלי בבחירת לימודי ההמשך בתואר שני. בשנה השלישית ללימודי, הגעתי כל שבוע לגן בחינוך המיוחד במטרה לעבוד עם ילדים על הפן הרגשי- חברתי. אחד מהילדים עימם עבדתי באופן פרטני היה ילד אשר הוזנח בינקותו ונאלץ לצאת למשפחת אומנה ואובחן לאחר מכן עם פיגור (סביבתי). העבודה עם אותו ילד הייתה מאתגרת מכל הבחינות, אך התגלה לעיני ילד מקסים, חייכן ומלא בפוטנציאל שרק מחכה להתממש. בסוף השנה ניתן היה לראות התקדמות משמעותית אצל אותו הילד. התקדמות זאת נבעה ממגע עם אנשים אשר תמכו בו, האמינו בו ונתנו לו אהבה. אין ספק שילד זה הוא בעל פוטנציאל עצום וכי נסיבות חייו ההתחלתיות גרמו לו לסטות ממסלול התפתחותו התקין.

לצערי ישנן הרבה נסיבות שעלולות לפגוע בהתפתחות תקינה של ילדים ולכאורה מסלול חייהם יהיה כמעט וידוע מראש. אך מקרה זה רק מוכיח את ערכו של החינוך וחשיבותם של אנשי החינוך, הנמצאים בזמן הנכון ובמקום הנכון עבור ילדים כאלה. ישנה אפשרות לשנות את הכרוניקה הצפויה לכאורה - אני מאמינה שבעבודה מקצועית עם ילדים, הנעשית מתוך אמפתיה והבנה אמיתית לצרכיהם, ניתן לחולל שינוי משמעותי ולסייע להם בהתפתחות תקינה - וזהו דבר שנותן תקווה! האנשים הנכונים בזמן הכה חשוב של הילדות יכולים להציל חיים של ילד וזה הערך העיקרי שאני לוקחת מהלימודים- וזה מה שחשוב בעיני בחינוך- להיות משמעותי  בחיים של הילדים.  הייתה לי זכות להיות מעורבת במקום כזה ואולי להשפיע על חיים של ילד אחד ואין דבר יותר מספק מזה!

ראיית עולמי, כפי שגובשה לאחר שלוש שנות לימודי התואר הראשון וההתנסויות אותן חוויתי הינה אמונה בהעצמת הפרט הבאה לידי ביטוי בפיתוח ומיצוי יכולות אישיות ושהמשכה הטבעי הוא בתרומה לחברה בה הוא חי וליצירת חברה איכותית וערכית יותר. כך נוצר מעגל של נתינה וקבלה שכולם יוצאים נשכרים ממנו. וכפי שיאנוש קורצ'אק היטיב לבטא: הדואג לימים זורע חיטים, הדואג לשנים נוטע עצים והדואג לדורות- מחנך אנשים.

אני רוצה להודות למרצים שהרחיבו את אופקי, גרמו לי לחשוב באופן ביקורתי ועזרו לי לממש את הפוטנציאל שבי. נתקלתי באנשים טובים באמצע הדרך אשר תמכו, הדריכו ועודדו. אין ספק שההצטיינות והמלגה המלווה אליה הם חלק חשוב בתואר שלי- חלק מדרבן ומחזק הן מבחינה אישית והן מבחינה כלכלית ואיפשרו לי להקדיש יותר מזמני ללימודיי ולהתנדבויות בקהילה.

ארצה בהזדמנות זו גם להודות למשפחתי על כל מה שהם עבורי! ולסיים במשפט שאמר לי סבי והוא עמוד התווך של ערכיי: דעו לאן אתם הולכים והדגש הוא על איך אתם הולכים.

זאת הייתה הבחירה שלי, אבן היסוד שלי. אני מאמינה כי לכל אחד ואחת מחברי בקהל ישנה דרך מיוחדת ומאתגרת משלו בה הוא שואף ללכת ובה הוא יתרום את חלקו לחברה שלנו במטרה להפוך אותה לחברה טובה יותר."

לצפייה בכרזת הטקס לחצו כאן (בחלון חדש)

תמונה מהטקסבטקס שהתקיים להענקת תארי "בוגר אוניברסיטה" (BA) העניקו דיקנית הפקולטה לחינוך, פרופ' לילי אורלנד-ברק וראש החוג ללמידה, הוראה והדרכה, ד"ר אריה קיזל שתי תעודות לסטודנטיות בחוג אשר זכו להצטיינות יתרה: גב' שיר לייזר וגב' נילי גבע. שתי הסטודנטיות זכו לקבל גם תעודת הוראה במסלול שבו למדו.
החוג ללמידה, הוראה והדרכה מברך את הסטודנטיות המצטיינות ומאחל להם בהצלחה בהמשך.

בלימודי התואר הראשון בחוג ללמידה, הוראה והדרכה הסטודנטים רוכשים ידע עשיר בהוראת הדיסציפלינה לצד ראיה רחבה אינטר דיסציפלינארית של תהליכי הוראה, תכנון ופיתוח סביבות למידה, תהליכי הדרכה והתפתחות פרופסיונאלית. החוג משלב תכנים בהוראה, למידה והדרכה תוך דגש על הקשר בין תיאוריה, מחקר ומעשה על פדגוגיות חדשניות ועל התפתחות אישית ומקצועית של אנשי חינוך.

לצפייה בתמונות מהטקס לחצו כאן (בחלון חדש)

תמונה ממפגש האוריינטציה לתוכניתהשבוע, נפתח בהצלחה קורס קיץ בינלאומי, בשיתוף הפקולטה לחינוך ובית הספר לתלמידי חו"ל, באוניברסיטת חיפה. הקורס "Models of Mentorship in Education Practice" של פרופ' לילי אורלנד-ברק, זכה בקול קורא של מל"ג/ות"ת, במסגרת התכנית ׳׳לקליטת סטודנטים מצטיינים מסין והודו ללימודי קורסי קיץ בישראל׳׳. התכנית באוניברסיטת חיפה מארחת 31 סטודנטים/יות סינים מצטיינים לתואר ראשון, שנבחרו להשתתף בתכנית מתוך עשרות מועמדים באוניברסיטאות עילית בסין, ובפרט מאוניברסיטת East China Normal University (ECNU) אשר לה קשרים הדוקים במיוחד עם אוניברסיטת חיפה.

במסגרת הקורס שיתקיים במהלך חודש יולי, הסטודנטים/יות ילמדו גישות תיאורטיות ומחקר בתחום ההדרכה בחינוך ואף יעברו הכשרה מעשית והתמחות במסגרות חינוכיות בישראל. כמו כן, במהלך הקורס, הסטודנטים/יות מצופים/ות לפתח הבנה ומיומנויות של תהליכי תקשורת, ניהול ותמיכה עבור פיתוח וקידום של העיסוק החינוכי.

 

הקורס יועבר על ידי גב' איילת בכר, דוקטורנטית בחוג ללמידה, הוראה והדרכה, בהנחייתה של פרופ' אורלנד-ברק ובעזרתה של גב' יבגנייה לברנטייב, מאסטרנטית בחוג ללמידה, הוראה והדרכה.

 הפקולטה לחינוך מודה לגב' צמרת זוהר, ראש מינהל ביה"ס לתלמידי חו"ל וחברי הצוות שלה על שיתוף הפעולה הפורה ומאחלת לכל המשתתפים/ות בהצלחה.

לצפייה בתמונות ממפגש האוריינטציה בתכנית לחצו כאן (בחלון חדש)

לדף הקורס באתר בית הספר לתלמידי חו"ל לחצו כאן (בחלון חדש)

באתר זה נעשה שימוש בתמונות מתוך מאגרי התמונות Thinkstockphotos Shutterstock istockphoto
Menu