ale-book-2014-sale-book-2014המרכז הארצי למורים למתמטיקה בחינוך העל-יסודי שמח על הוצאת גליון חדש (50) של על"ה - עלון למורה המתמטיקה לשנת תשע"ד, במתכונת מקוונת.
מתוך דבר המערכת של על"ה שפורסמה בגיליון:
"אנו שמחים להגיש לכם את גיליון מס' 31 של כתב העת על"ה, במתכונתו האלקטרונית. הוצאתו של על"ה ככתב עת אלקטרוני באינטרנט מאפשרת לנו ללוות את המאמרים ביישומונים, סרטונים וקישורים.

פותח את הגיליון מאמרה של פרופ' רוזה לייקין, המתמקד באופנים שונים בהם ניתן ליצור בעיות מתמטיות חדשות, תוך עיסוק בבעיות חקר בסביבת גאומטריה דינמית. היישומים הדינמיים המלווים את המאמר ממחישים לקורא תהליך המתחיל בגילוי של קשרים חדשים בסיטואציית בעיה נתונה, וממשיך בניסוח בעיות חדשות על בסיס התופעות המתגלות. בפרט היישומים הדינמיים מדגימים שימושים שונים בגאומטריה דינמית.
התפתחות הטכנולוגיה ועלייתן של הרשתות החברתיות יצרו ערוצים חדשים לתקשורת בין מורים לתלמידים ובין תלמידים לבין חבריהם. ד"ר יניב ביטון וד"ר שרה הרשקוביץ מביאים בפנינו ממצאים מתוך מחקר שליווה מרתון וירטואלי, שנערך לקראת בחינות הבגרות במתמטיקה, באמצעות רשת הפייסבוק.
במדורנו החדש "מסע בעקבות שאלה" משתפות אתכם ד"ר גילה רון וחני בהלול במסע חקר שתחילתו בשאלה שהעלה תלמיד בשיעור מתמטיקה בנושא וקטורים. גאולה סבר שזרה לאורך המסלול יישומונים וסרטונים בתלת-ממד, אשר מאירים ומעצימים את התופעות המפתיעות שחושפת שאלתו של התלמיד.
כתב העת על"ה יוצא עבורכם, המורים למתמטיקה, מכשירי המורים, והעוסקים בהתפתחות מקצועית של מורים למתמטיקה. חשוב לנו שהוא יהיה רלוונטי ויתרום לכם בעבודתכם. אנא מלאו את דף המשוב המצורף.
אתם מוזמנים להמשיך ולשלוח אלינו מאמרים, תגובות ורעיונות לפרסום בגיליונות הבאים של על"ה.
אנו מאחלים לכם ולתלמידיכם שנת לימודים מהנה, מעשירה ומוצלחת"

קישור לגיליון המלא

batshiBatshi-Mantzur-Hadadהפקולטה לחינוך מברכת את ד"ר בת שבע חדד, מהחוג לחינוך מיוחד, על זכייתה בשני מענקי מחקר יוקרתיים של קרן ה ISF (Israeli Sceince Foundation).

ד"ר חדד זכתה במענק מחקר אישי של קרן ה- ISF, למחקר: ״עיבוד חזותי לצורך תפיסה ופעולה: השפעת חסך חזותי ותפקיד הפלסטיות של מערכות אלו בשיפור תפקודים ראייתים״. המחקר מציע לבחון את תפקיד הניסיון החזותי במהלך הינקות המוקדמת בהתפתחותם של תהליכים ראייתים בסיסיים. לשם כך, יבחנו ילדים ומבוגרים שטופלו במהלך הינקות לצורך הוצאת קטרקט והשתלת עדשות בעיין אחת או בשתיהן.

השוואת תפקודם הראייתי של פציינטים אלו לנבדקים בעלי הסטוריה ראייתית תקינה מאפשרת לבחון, במעין ניסוי טבעי, את השפעת חסך חזותי מוקדם בינקות על התפתחותה של מערכת הראייה. המחקר אף מציע להשתמש בתפקודיים ראייתים מסוימים שהספרות המסורתית מתעלמת מהם עד כה, לצורך שיפור תפקודם הראייתי של פציינטים אלו ובאופן רחב יותר ללמד אותנו על מגבלות הפלסטיות של מערכת הראייה.

בנוסף, זכתה ד"ר חדד במענק לצורך רכישת ציוד למעבדה מטעם קרן ISF. המענק מיועד לרכישת מערכת למדידת אחיזה ותנועה, שתאפשר מעקב אחר תהליכי עיבוד המידע המתווכים פעולה מונחית חזותית על אובייקטים בעולם. המכשיר יאפשר למידה של תהליכים בסיסיים אלו בהתפתחות תקינה ואף בתהתפתחות לא טיפקלית, כמו למשל בילדים ומבוגרים המאובחנים באוטיזם.

safra-logo-eventלאורך שנה״ל תשע״ה

שם האירוע: קולוקוויום בתחום לקויות למידה

חוג: החוג ללקויות למידה

מיקום האירוע: חדר הישיבות של מרכז אדמונד י. ספרא, חדר 272, קומה 2, בניין חינוך • אוניברסיטת חיפה

לצפייה בתוכנית הקולוקוויום בתחום לקויות למידה לשנה״ל תשע״ה

einat-gilברכות לתלמידת המחקר (ובקרוב ד"ר) עינת גיל, מהחוג לחינוך מתמטי בהנחייתו של ד"ר דני בן צבי, אשר זכתה בפרס המאמר המצטיין לחוקר בתחילת דרכו, בכנס הבינלאומי:  The International conference of Teaching Statistics (ICOTS9). הכנס נערך בארה"ב בשבוע שעבר ובו הוכרזה הזכייה.

מאמרה של עינת מביא קול ייחודי וברור של מחקר ארוך טווח על השפעתה של תכניתנו רבת השנים "קישורים" - המטפחת את החשיבה הסטטיסטית בקרב ילדים בבית הספר היסודי. מחקרה של עינת מראה כי ההשפעות של התכנית ניכרות היטב (ובאופן מובהק) בקרב המשתתפים בה גם אחרי שלוש שנים.

לאחרונה, זכתה עינת במלגת פוסט דוקטורט יוקרתית - Fields-Ontario Postdoctoral Fellow – בחוג למדעי הסטטיסטיקה באוניברסיטת טורונטו בקנדה!

הפקולטה לחינוך שמחה וגאה בהישגיה המחקריים של עינת ומאחלת לה בהצלחה רבה.

החוג למנהיגות ומדיניות בחינוך מברך את כל בוגרי ומוסמכי החוג שחגגו את סיום התואר בשנה"ל תשע"ד.

החוג ציין במפגש מיוחד שהתקיים ב 23.6.14 את הישגיהם של הסטודנטים המצטיינים.

 סיור בביה״ס חיוואר בחיפהבמסגרת הפרקטיקום, סטודנטים מהמגמה לניהול מערכות חינוך ביקרו ב- 30.4.14 בבית הספר היסודי חיוואר בחיפה. את הביקור הובילה גב' אמירה נאסר, מנהלת ביה"ס. הדגש שניתן בביקור זה היה על ההבחנה שבין מנהל בית ספר למנהיג חינוכי, תוך רצון להתחקות אחר מאפייניו של מנהל פורץ דרך.

pds event 2014יום העיון השנתי של מסלול הכשרת המורים בחוג ללמידה, הוראה והדרכה, בפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, לסיכום שנת האימונים בהוראה בדגם ה-PDS  (PROFESSIONAL DEVELOPMENT SCHOOL) התקיים ב- 20 במאי והוקדש השנה לנושא " המורה החדש במפגש עם תלמידים בעלי צרכים מיוחדים המשולבים בכתה הרגילה".

love-cr1ביום שני ה-26.5.14, התקיים יום העיון השנתי של המגמה לחקר האלטרנטיבות בחינוך, בשיתוף עם המרכז לפדגוגיה ביקורתית. יום העיון עסק בקשת של סוגיות עכשוויות, הנוגעות לצורות חינוכיות פורצות דרך, המבקשות לאתגר את החינוך הקיים, ולהציב לו אלטרנטיבה, מנקודות מבט מגוונות: פדגוגיות, היסטוריות, פילוסופיות, חברתיות, ואחרות.

 ביום רביעי 28/5/14 התקיים אירוע הצגת פוסטרים של הסטודנטים בקליניקה למנהיגות ומדיניות בחינוך.

הפוסטרים של הסטודנטים הציגו את תהליכי המחקר שביצעו לאורך שנת הלימודים במסגרת הקליניקה: איתור סוגיה חינוכית-חברתית,תיאור ארגון או עמותה או גוף ציבורי שמתמודד עם הסוגייה, והצעת חלופות לפתרון.

 debbi-goldenבין התאריכים 12-14 מאי 2014, התקיים כנס בחסות הפקולטה למדעי הרוח וביה"ס לאמנויות, אוניברסיטת חיפה, בנושא "יצירה ערבית פלסטינית: תיאטרון, מוסיקה, אמנות פלסטית". ד"ר דבי גולדן, ראש המגמה לחינוך, חברה ותרבות, נשאה דברי ברכה בערב הפתיחה.

בכנס עצמו השתתף ד"ר איימן אגבאריה, אף הוא חבר סגל במגמה לחינוך חברה ותרבות.

 pics-artהפקולטה לחינוך מזמינה את הקהל הרחב לתערוכה "הפקולטה לחינוך חוגגת 40" שנפתחה בגלריית הרוח הישראלית (בכניסת בנק הפועלים לבנין הראשי).
אוצרת התערוכה: ד"ר תמי אלמוג.

ניתן לצפות בתערוכה גם באתר "אנשים ישראל - המדריך לחברה הישראלית"
http://www.peopleil.org/AlbumCategory.aspx?pageID=piGalleries&cId=93&aId=1

call-4-photo-40-years-poster2webקהילת הפקולטה (סגל וסטודנטים) וקהילת האוניברסיטה מוזמנים לצלם ולשלוח תמונות מהווי הפקולטה: סיטואציות של למידה/הוראה, התנסויות מעשיות, פעילויות בקהילה, כיתות, מעבדות, סמינרים, קפיטריה וחברותא. הסגל מוזמן גם לשלוח תמונות מהעבר הקרוב והרחוק. התמונות הנבחרות יוצגו (עם קרדיט לצלם/ת) בגלריית "הרוח הישראלית" - בכניסת בנק הפועלים,
בבניין ובאתר הפקולטה ובאתר "אנשים ישראל - המדריך לחברה הישראלית".

את הצילומים יש לשלוח עד ל: 1.5.2014 בפורמט Jpeg (בליווי תיאור מילולי קצר, שם הצלם/ת ושנת הצילום) לדברת קנצוקר במייל: dkantso1@univ.haifa.ac.il

לצפייה במסמך המלא לחץ כאן

lotem-perry-hazanד"ר לטם פרי חזן, מהחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך, התראיינה לתכנית "הכל דיבורים" ברשת ב' בעקבות מקרה בו מנהלת בית ספר דתי חיפשה בטלפונים של תלמידות תמונות בהן הן לובשות מכנסיים בשעות אחר הצהריים. ד"ר פרי-חזן שוחחה עם עודד שחר על גבולות סמכויותיו של בית ספר מוכר שאינו רשמי לדרוש מהתלמידות הלומדות בו כללי התנהגות החלים בשעות שלאחר הלימודים.

ניתן להאזין לראיון בקישור הזה (בחרו את תכנית "הכל דיבורים" עם עודד שחר מיום 7.4):
http://www.iba.org.il/bet/bet.aspx?type=aod

(החל מדקה 1:41).

 

דוד גרוסמן ודנה אמיר ביום העיוןיום העיון השנתי של המגמה לביבליותרפיה התקיים ביום 25.3.14. יום העיון, שנכחו בו כשלש מאות איש, הוקדש השנה למושג "הקול השלישי" וליצירתה של ד"ר רחל צורן היוצאת השנה לגמלאות.
המושב הראשון אירח את הסופר דויד גרוסמן לשיחה עם ד"ר דנה אמיר.

 all-my-names1הפקולטה לחינוך מברכת את ד"ר דנה אמיר, מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם על הוצאת ספר שירה חדש "כל שמותי" בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

על הספר "כל שמותי":
מבחר מרשים זה מכל ספרי השירה  של דנה אמיר כולל גם חטיבת שירים חדשה, ומאמר על השירה בעקבות קריאה באלגיות דואינו לרילקה. המבחר פורש את התפתחותה של שירת אמיר מספר לספר, ובד בבד מאפשר לעמוד על האופייני לשירה זו בכל גלגוליה:  זוהי שירה דיאלוגית מובהקת,  אינטימית וחשופה.  השילוב האופייני לאמיר, בין רגש לתבונה ובין עדינות למבט חודר, מזדקק כאן לכדי ליריקה צלולה, עילאית, ומניב מחזור יפהפה ומרגש, מן היפים שנכתבו בעברית.
(מתוך דברי השופטים שזיכו את כתב היד של הספר בפרס אקו”ם)

tamar-almogד"ר תמי אלמוג, מהחוג ללמידה, הוראה והדרכה תרצה במסגרת וועידת החינוך השנייה של מחוז צפון במשרד החינוך שתתקיים ב 3.4.14 בין השעות 8:00-15:00 בנצרת.

הועידה היא במעמד שר החינוך, הרב שי פירון, מנכ"לית משרד החינוך ואנשי מטה, והיא מיועדת לאנשי חינוך ואנשי ציבור, ובכללם מנהלי בתי ספר, מפקחים, ראשי רשויות מקומיות, מנהלי מחלקות חינוך, מנהלי קרנות, אנשי אקדמיה ותעשיינים מובילים באזור (סה"כ כ-1000 איש).

לחץ כאן לצפייה בהזמנה

ב-12.3 התקיים מפגש ראשון של כל מרצי ותלמידי התואר השני מהמגמות ניהול מערכות חינוך וחינוך, חברה ותרבות, בחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך. במפגש דנו בהיבטים שונים של מצוינות בחינוך בסביבות מורכבות או מאתגרות (שכונות מעוטות יכולת, אוכלוסיות מוחלשות וכד').

יום שיא

ביום א' ה- 23.2.14 קיימה המחלקה ללימודי המשך והתפתחות מקצועית בחינוך "יום שיא מדעי" לתלמידי חטיבה עליונה המשתתפים בתוכנית "מצוינות במדעים" מטעם עיריית חיפה.

ביום זה השתתפו כ – 350 תלמידי כיתות י' – י"א, מורים ומנהלי בתי ספר מהעיר חיפה.

יום זה הוא פרי של שיתוף פעולה בין הפקולטה לחינוך, המחלקה ללימודי המשך והתפתחות מקצועית בחינוך לבין המחלקה להעצמה חינוכית בעיריית חיפה.

יום השיא נפתח במושב מליאה באולם הכט, בברכות של מר שמואל גנץ, מנכ"ל עיריית חיפה, מר שי אבוחצירא, סגן ראש עיריית חיפה ומחזיק תיק הנוער והצעירים, מר פיני וגמן, מנהל מערכת החינוך והרווחה בעיריית חיפה וד"ר ורדה טלמון, ראש המחלקה ללימודי המשך והתפתחות מקצועית בחינוך.

שתי הרצאות המליאה ניתנו על ידי מר איליון תירוש, יו"ר ומייסד עמותת "יובלים",  בנושא "מהייטק לאחריות חברתית" וד"ר רועי צזנה, ד"ר לננו-טכנולוגיה בנושא "עידן העצמה אישית: ממחשבים לבני אדם ובחזרה".

בהמשך נחשפו התלמידים לעשייה האקדמית באוניברסיטה בתחומי המדעים השונים. כל תלמיד השתתף בשתיים מהסדנאות הבאות: חקר הזיכרון, הכימיה שבהתאהבות, מסע אל המוח, ביומי מקרי, תופעות גיאולוגיות בכדור הארץ, תעלומת הניטרינו והקשר של מיקרובים בטיפות מי ים להתחממות כדור הארץ.

את הסדנאות העבירו אנשי סגל ודוקטורנטים מחוגים שונים באוניברסיטה.

ניתן להתרשם מהאווירה הנעימה ומהתעניינות התלמידים במצגת הבאה.

יום זה הוא חלק מפעילות המתקיימת במהלך השנה כולה של ימי מדע לתלמידים בחטיבות הביניים ובחטיבות העליונות מכל רחבי הארץ.

Maya-Benish-Wiseman

111

הפקולטה לחינוך מברכת את ד"ר מיה בניש-וייסמן, מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם, על ההזמנה המכובדת להשתתף בסמינר אקדמי בינלאומי אשר יתקיים בשבדיה, במהלך חודש נובמבר וימנה עשרים וחמישה חוקרים מרחבי העולם. הסמינר יעסוק בנושא של התפתחות הזהות וכותרתו: “Identity development in perspective: What are the challenges for the future?”

הפקולטה שמחה על ההזדמנות של ד"ר בניש-וייסמן להשתתף בפורום בינלאומי זה ומאחלת לה בהצלחה.

111

הפקולטה לחינוך מברכת את ד"ר מיה בניש-וייסמן, מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם, על ההזמנה המכובדת להשתתף בסמינר אקדמי בינלאומי אשר יתקיים בשבדיה, במהלך חודש נובמבר וימנה עשרים וחמישה חוקרים מרחבי העולם. הסמינר יעסוק בנושא של התפתחות הזהות וכותרתו: “Identity development in perspective: What are the challenges for the future?”

הפקולטה שמחה על ההזדמנות של ד"ר בניש-וייסמן להשתתף בפורום בינלאומי זה ומאחלת לה בהצלחה.

באתר זה נעשה שימוש בתמונות מתוך מאגרי התמונות Thinkstockphotos Shutterstock istockphoto
Menu