חדשות הפקולטה לחינוך

החוג למדעי הלמידה וההוראה שמח לשתף אתכם בתמונות מתוך טקס המוסמכים שהתקיים ב 6.7.2021

גאים בכן.ם, מתרגשים איתכן.ם ומאחלים לכן.ם הצלחה בהמשך הדרך!

קישור לתמונות הטקסים:

חקר החינוך האלטרנטיבי

טכנולוגיות בחינוך

פיתוח פדגוגי של מערכות חינוך

michal ayalonברכות לד"ר מיכל איילון מהחוג לחינוך מתמטי אשר נבחרה לכהונה בת 4 שנים במועצה הבינלאומית של ארגון ה-IGPME, הקבוצה הבינלאומית לפסיכולוגיה של חינוך מתמטי. הקבוצה מהווה ארגון גג לחוקרים בתחום החינוך המתמטי מאז היווסדה ב-1976, ומקיימת כנס בינלאומי שנתי אשר מחבר חוקרים מכל העולם. מיכל איילון

קישור לאתר הארגון (בחלון חדש): www.igpme.org

לצפייה בסרטון הפרומו לכנס העתיד להתקיים בחיפה לחצו כאן (בחלון חדש)

ציור ערביהחוג למדעי הלמידה וההוראה מאחל לחברי קהילת החוג המוסלמים והדרוזים חג עיד אל אדחא שמח.

ברכה לחג

ספר חדש לפרופ׳ ציפורה שכטמן

הפקולטה לחינוךכריכת הספר הורות אינטימית מברכת את פרופ׳ (אמריטה) ציפורה שכטמן מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם, על פרסום  הספר "הורות אינטימית: העצמת הורים בקבוצות ייעוץ".

הספר, בהוצאת צמרת ספרים, מקבץ עדויות של הורים ומטפלים אודות חוויית העבודה בקבוצה, בשילוב תובנות מקצועיות ומחקריות על יחסי הורים-ילדים. בעקבות התנסות זו, הורים ילמדו לראות את ילדם באור שונה ומטפלים ילמדו גישה יעילה לעבודה עם הורים.

יום העיון השנתי של המגמה לביבליותרפיה

יום העיון השנתי של המגמה לביבליותרפיה אירח השנה את הסופר דויד גרוסמן במושב חגיגי לכבוד ספרו האחרון "איתי החיים משחק הרבה". במושב השתתפו פרופ' גבי צורן ופרופ' דנה אמיר. 

המושב השני ביום העיון הוקדש לכתיבה של ניצולי שואה, והשתתפו בו פרופ' הדס ויסמן וד"ר עדי דוכין.

לחצו על הלינק (בחלון חדש) לצפייה בשני המושבים

הפקולטה לחינוך מברכת את פרופ׳ דנה אמיר, כריכת הספר אבני ריחייםמהחוג לייעוץ והתפתחות האדם, לרגל צאת ספרה החדש ׳אבני ריחיים׳.

"שכן הילדות אבדה להם. אך לא באופן שבו היא אובדת תמיד, מנושלת אט־אט ממעמדה לטובת הסודות המתוקים של ראשית ההתבגרות. היא אבדה להם בעיצומה, תוך כדי התרחשותה, אבדה להם תוך כדי שניתנה להם, כשם שדברים רבים כל כך ניתנו להם ונלקחו מהם בו־ברגע, כשם שאמיתות וכללים והרגלים הוצהרו בקול ואז נסתרו בלחש, או גרוע מזה, ללא מילים."
אבני ריחיים, הממואר שכתבה דנה אמיר, נפרש בין מסע לאחור בתוך חלליו של בֵּית הילדוּת, המצופפים את גורלם של ארבעה אחים במעין "אי ילדים", תרתי משמע, לבין מסה אינטימית של אם מאמצת על ברית אימוץ אקראית לכאורה, הנכרתת עם ילד השב ומערער על אפשרות ביותו.
בפרוזה ציורית, דחוסה, מסתורית ונדירה בחריפותה, במבט ה"נכפל פנימה והחוצה", נעה דנה אמיר שוב ושוב בין תיאורים חיים של חוויות ומצבים מוחשיים ומדומיינים – ארוחת ערב משפחתית, משחקי ילדות, חלומות, אורחים, עונשים – לבין התבוננות  קיומיות נוקבת על תעתועי ההורות הביולוגית והמאמצת, על דמיון משפחתי, על הפקרה ונישול, על אמונה וסליחה.

ד״ר יותם הוד נבחר לחבר במועצת המנהלים של האגודה הבינלאומית היוקרתית של מדעי הלמידה לשנים 2021-2027

הפקולטה לחינוך מברכת את ד״ר יותם הודיותם הוד, מהחוג ללמידה, הוראה והדרכה, שנבחר לחבר במועצת המנהלים (Board of Directors) של האגודה הבינלאומית היוקרתית של מדעי הלמידה (International Society of the Learning Sciences) לשנים 2021-2027.
ד״ר הוד נבחר לתפקיד, מתוך רשימה מכובדת של חוקרים בינלאומיים בתחומים של למידה, הוראה וטכנולוגיות חינוכיות. בחירה זאת מעידה על הנראות הבינלאומית הרבה, שהצליח לצבור בשנים מעטות. כחלק משש שנות הכהונה בתפקיד, ד״ר הוד ייזכה להוביל מספר פרויקטים, וכן להיות חבר בצוות הקובע את עתיד האגודה לשנים הבאות.

 בהצלחה! גאים בך ובהישגיך!

 שתי סטודנטיות בחוג לייעוץ והתפתחות האדם זכו במלגת עידוד מחקר של יד ושם לתשפ"א

פקולטה לחינוך מברכת את הסטודנטיות בחוג לייעוץ והתפתחות האדם, אשר זכו במלגות עידוד לתלמידי מוסמך ולתלמידי מחקר של יד ושם לתשפ"א.

שם המלגה: "מלגות עידוד לתלמידי מוסמך ולתלמידי מחקר (שנה"ל תשפ"א, 2021-2020)"
המלגה מוענקת מהקרנות לעידוד מחקר של יד ושם. טקס חלוקת המלגות צפוי להתקיים בחודש יוני 2021

עדי קנטור, דוקטורנטית בחוג לייעוץ והתפתחות האדם, הפקולטה לחינוך, אוניברסיטת חיפה

נושא עבודת הדוקטורט: "הפיל שבחדר": מקום השואה ופשעי 'הרייך השלישי' בקרב 'דור הנכדים' בשיח המשפחתי הבין-דורי הגרמני. בהנחיית פרופ' הדס ויסמן, החוג לייעוץ והתפתחות האדם.

“The Elephant in the Room”: The place of the Holocaust and the crimes of the ‘Third Reich’ in the intergenerational German family discourse among the German post-war ‘grandchildren generation”

קרן סגל, תלמידת תואר שני, בתכנית לביבליותרפיה, החוג לייעוץ והתפתחות האדם, הפקולטה לחינוך, אוניברסיטת חיפה

נושא עבודת התזה: עיבוד סיפור השואה האישי של מטפלים בני הדור השני והעברה נגדית מול מטופליהם בני הדור השני. בהנחיית פרופ' הדס ויסמן, החוג לייעוץ והתפתחות האדם.

ד׳׳ר שרית ברזלי – Early Career Award

הפקולטה לחינוך מברכת את ד"ר שרית ברזלי, מהחוג ללמידה, הוראה והדרכה, על זכייתה בפרס קריירה מוקדמת  (Early Career Award) מטעם האגודה הבינלאומית של מדעי הלמידה (The International Society of the Learning Sciences). הפרס היוקרתי מהווה הכרה בינלאומית בהישגיה המחקריים פורצי הדרך והיצירתיים של שרית.

 "The International Society of the Learning Sciences (ISLS) Early Career Award recognizes learning scientists who have made exciting and innovative contributions to the field during the early years following their Ph.D.  Successful nominees will have demonstrated a notable contribution to the learning sciences and the potential for future contributions.”

סגל החוג ללמידה, הוראה והדרכה בסמינר המחלקה להוראת המדעים במכון וייצמן

ביום שני התארחו מובילי המרכז לקידום מדע אזרחיהמשתתפים בכנס בבית הספר בסמינר המחלקה להוראת המדעים במכון וייצמן. מהחוג ללמידה, הוראה והדרכה הציגו בסמינר פרופ׳ דני בן-צבי, פרופ׳ יעל קלי, ד״ר יותם הוד וד״ר אורנית שגיא. במסגרת הסמינר שעסק במדע אזרחי כגשר בין בית הספר, הקהילה והמדע, הוצגה הקונספטואליזציה סביבה המרכז פועל וכן ארבעה מחקרים שונים שמיישמים את הרעיון ובוחנים הקשרים שונים של גישור זה. הסמינר הוקלט וניתן לצפות בו כאן (בחלון חדש)
 

ביום שלישי התקיים מפגש קהילה של המרכז שעסק בגבולות הגיזרה של מדע אזרחי באופן כללי, ומהן ההשלכות עבור מדע אזרחי בבית הספר. במפגש התארח פרופ' מוקי חקלאי מUCL שסיפר על המחקר בינלאומי שהוביל סביב שאלה זו. תגובות המשתפפים במפגש היו נלהבות ביותר. בקרוב סיכום המפגש יתפרסם באתר המרכז (בחלון חדש).