חדשות החוג לייעוץ והתפתחות האדם

ספר חדש לפרופ׳ אדיר כהן: ״שאלה היא התשובה״

הפקולטה לחינוך מברכת את פרופ׳ אדיר כהן לרגל צאת ספרו החדש: ״שאלה היא התשובה״ – שירים ומחשבות.

הַחַיִּים הֵם שְׁאֵלָה
שֶׁלְּעוֹלָם לֹא תִּמְצָא פִּתְרוֹנָהּ
אַךְ נַמְשִׁיךְ לִשְׁאֹל אוֹתָהּ
וְלַחְתֹּר לִתְשׁוּבָה
שֶׁלְּעוֹלָם לֹא תִּנָּתֵן,
אוּלָם עֶצֶם הַשְּׁאֵלָה
הִיא חַיֵּינוּ
וְהִיא הַתְּשׁוּבָה.

פרופ׳ ציפורה שכטמן בהכשרה ליועצי המחוז להנחיית קבוצות ייעוץ בארה״ב

פרופ' ציפורה שכטמן מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם, הוזמנה על ידי משרד החינוך האמריקאי להעביר הכשרה ליועצי המחוז להנחיית קבוצות ייעוץ בבית הספר.

את ההכשרה העבירה פרופ' שכטמן בשיטה ייחודית שהיא פיתחה כמומחית וחוקרת מובילה בתחום הטיפול הקבוצתי בקרב ילדים/ות ומתבגרים/ות.

פרופ׳ יאיר זיו וד״ר רעות ארבל זכו במענקי מחקר מהקרן הלאומית למדע

הפקולטה לחינוך מברכת את הזוכים והזוכות מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם, במענקי מחקר מהקרן הלאומית למדע, על ההישג המחקרי המרשים!

פרופ׳ יאיר זיו וד״ר רעות ארבל, מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם, עבור מענק בנושא: ״חקר תהליכי ההעברה הבינדורית של דפוסי עיבוד מידע חברתי מהורים לילדיהם: הקשר להסתגלות חברתית בעת המעבר מגן החובה לכיתה א'״.

מאחלים לכם ולכן עשייה מחקרית מרתקת, רוויה גילויים מפתיעים ומלאת השראה, כפי שראוי לכולכם.ן

הפקולטה לחינוך מדורגת במקומות 51-75 לפי מדד שנגחי 2022

על פי מדד שנחאי החדש, המדרג 1,800 מוסדות להשכלה גבוהה מרחבי העולם על פי תחומי לימוד, האוניברסיטה דורגה בטווח המקומות 51-75 בתחום החינוך.
ברכות לכל חברי הפקולטה, גאווה גדולה, המשקפת מחקר פורץ דרך ועבודה קשה של כולנו, הסגל האקדמי והסגל המנהלי!

לצפייה בדירוגים בתחום החינוך לחצו כאן (בחלון חדש)

  להלן קטע מתוך כתבה שפורסמה בכלכליסט ב 22.7.22 (בחלון חדש)

״…מצפון ייפתח החינוך.

עובדה לא מוכרת היא שהפקולטה הטובה ביותר לחינוך בישראל היא זו של חיפה (51-75 בעולם). בכלל מצבנו בתחום לימודי החינוך לא רע. יש 6 אוניברסיטאות בין ה-200 הראשונות בעולם ועוד שתיים עד ה-400…״

כל הכבוד!

ספר חדש לפרופ׳ אדיר כהן: ״להתקרב אל האש״

הפקולטה לחינוך מברכת את פרופ׳ אדיר כהן לרגל צאת ספרו החדש: ״להתקרב אל האש״.

כְּכָל שֶׁכְּנָפַי

הִתְקָרְבוּ אֶל

מְקוֹר הָאֵשׁ

וּכְבָר יָכֹלְתִּי

לָחוּשׁ בַּחֲרִיכָתָן,

כָּךְ הִרְגַּשְׁתִּי

שֶׁאֲנִי קָרוֹב

לְמִמּוּשׁ חַיַּי.

כריכת להתקרב אל האש

הכנס הבין-אוניברסיטאי לגיל הרך, תשפ"ב

ב-27 ביוני 2022 התקיים בפקולטה לחינוך הכנס הבין-אוניברסיטאי לגיל הרך, תשפ"ב. הכנס השנתי מוקדש בעיקר ללמוד מפי סטודנטיות וסטודנטים לגיל הרך על עבודות המחקר שהן.ם מבצעות.ים במסגרת הלימודים לתואר שני ושלישי. הכנס הינו פרי שיתוף פעולה בין התוכניות לגיל הרך בארבע אוניברסיטאות – האוניברסיטה העברית, תל אביב, בר אילן וחיפה. השנה הפקולטה לחינוך אירחה את הכנס. כמדי שנה, היה מעניין ולבבי.

לצפייה בתמונות מהכנס לחצו כאן (בחלון חדש)

ערב סיכום הקורס ׳׳חינוך, תרבות וחברה בהדרה׳׳

במסגרת הקורס "חינוך, תרבות וחברה בהדרה", בחוג לייעוץ והתפתחות האדם, שפעל השנה בחסות "תכנית הדגל" של האוניברסיטה, התקיים השבוע ערב מיוחד המסכם את פעילות הקורס. במהלך השנה הסטודנטיות בקורס למדו סוגיות הקשורות לחינוך, תרבות, וחברה בהדרה, וקיבלו כלים לפיתוח תפיסת עתיד באמצעות פוטותרפיה.

את הקורס הובילו מירית חייבי ברק, אתי חן, פוטותרפיסטית, ואוריאן פרידמן, עוזרת ההוראה, כולן סטודנטיות בעבר או בהווה בחוג. הסטודנטיות פעלו בבית ספר "חופית", הממוקם בשכונת קריית שפרינצק בחיפה ועבדו יחד עם תלמידות בכיתה ה' על תפיסת העתיד שלהם באמצעות פוטותרפיה.

התוצרים הוצגו במהלך אירוע שיא בו נכחו התלמידות, הסטודנטיות, הורי התלמידות ונציגי בית הספר, ראש החוג, פרופ' יאיר זיו, דיקנית הפקולטה לחינוך, פרופ' רוזה לייקין, ונציגי תוכנית הדגל.

מה כבר נותנת תעודת הבגרות? לא עדיף ללמוד מקצוע???

בתי הספר המקצועיים מציעים לכאורה את פסגת החלומות – כלים פרקטיים למקצועות העתיד. בחינה מעמיקה יותר של העומד מאחורי ההבטחות היפות מספרת אמת אחרת על הסללה ורטוריקת הכחשה לחינוך המקצועי בישראל.

כתבה מרתקת במגזין המקוון ׳שיחה מקומית׳ חושפת את מחקרה של מירית חייבי ברק, דוקטורנטית ומרצה מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם, שבוחן כיצד מוצגים מסלולי הלימוד במגמות המקצועיות והתעסוקתיות בטקסטים כגון פרוטוקולים, מכתבים והצהרות של גורמי ממשל.

לקריאת הכתבה באתר ״שיחה מקומית״ לחצו כאן (בחלון חדש)

תלמידת הדוקטורט קטיה בלוך זכתה בפרס ויניקוט 2022 על כתיבה פסיכואנליטית

הפקולטה לחינוך מברכת את תלמידת הדוקטורט, קטיה בלוך, בהנחייתה של פרופ׳ דנה אמיר, מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם, על זכייתה בפרס ויניקוט 2022, על כתיבה פסיכואנליטית. מדובר בפרס רציני ומוערך ביותר.

במכתב הזכייה נאמר שעבודתה של קטיה, ״מה טראומטי בטראומה – על הטראומתי והעבודה הקלינית עמו באמצעות שירה״, קיבלה את הדירוג הגבוה ביותר וראוייה לקבל את פרס מרכז ויניקוט 2022.

פרופ׳ זיידנר במקום ה-13 בדירוג החוקרים בתחום הפסיכולוגיה בישראל לשנת 2022

הפקולטה לחינוך מברכת את פרופ׳ (אמריטוס) משה זיידנר, מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם, על בחירתו במקום ה-13 בישראל בדירוג החוקרים בתחום הפסיכולוגיה בישראל, על ידי האתר Research.com לשנת 2022.

לצפייה בדירוג הישראלי המלא לחצו כאן (בחלון חדש)

עדי קנטור זכתה במלגה נשיא המדינה למצויינות וחדשנות מדעית

הישג מרשים של עדי קנטור דוקטורנטית (בהנחיית פרופ׳ הדס ויסמן) בחוג לייעוץ והתפתחות האדם, שזכתה במלגה נשיא המדינה למצויינות וחדשנות מדעית.

מלגת נשיא המדינה למצויינות ולחדשנות מדעית בנושא: "בין ישראל לעמים: זיכרון והגות לאור השואה והשפעותיה", הוענקה לגב' עדי קנטור, הכותבת עבודת דוקטורט בחוג לייעוץ והתפתחות האדם, בפקולטה לחינוך, אוניברסיטת חיפה, בנושא: "הפיל שבחדר": מקום השואה ופשעי "הרייך השלישי" בקרב "דור הנכדים" בשיח המשפחתי הבין-דורי הגרמני.

המלגה הוענקה לגב' עדי קנטור על ידי נשיא המדינה יצחק הרצוג בטקס בבית הנשיא שהתקיים ב- 24.4.22.

המנחה: פרופ' הדס ויסמן.

 

התעודהעדי בטקסעדי עם התעודה בטקס

אינטימיות, זה כל הסוד בחינוך

פרופ׳ ציפי שכטמן, פרופ׳ אמריטה וחוקרת מוערכת, בחוג לייעוץ והתפתחות האדם, כמעט בת 80, מספרת בכתבה באתר Ynet על עולם החינוך דרך שישה עשורים, על המחקר המכונן והמחסור ב"מחנכים עם ייעוד", ומה בעלה חתן פרס נובל לומד ממנה.

לקריאת הכתבה המלאה באתר Ynet לחצו כאן (בחלון חדש)