חדשות החוג לחוג לחינוך מיוחד

ידיים יחדאיך תגיב אם אחד מחברייך ירגיש עצוב ומתוסכל אחרי שאיבד הזדמנות טובה בקריירה? סביר להניח שתרגיש רע עבור אותו חבר ותרצה לעזור לו להרגיש טוב יותר.
ייתכן ותנסה לגרום לו להסתכל על הסיטואציה מזוית אחרת, חיובית יותר, או שתזמין אותו לארוחה במסעדה. מחקרים חדשים מציעים שמתן עזרה יכול לעזור לא רק למקבל העזרה, אלא גם לנותן העזרה.
למשל, אתה יכול להרגיש גאה בעצמך או פשוט שמח יותר לאחר שעזרת לחברך. לעומת זאת, מתן עזרה לחבר יכול להיות מתיש ולקחת ממך משאבים רגשיים וקוגניטיביים. כמו כן, מחשבות על הכישלון של חברך יכולות לגרום לך להרגיש מדוכדך.
במאמר הסקירה שפורסם בכתב העת Cortex, ד״ר נגה כהן, מהחוג לחינוך מיוחד וד״ר רעות ארבל, מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם, מציעות מודל קונספטואלי שמתאר את הפקטורים שמשפיעים על ההשלכות של מתן עזרה למישהו אחר.
באופן ספציפי, הן טוענות שמתן עזרה יתרום או יפגע בנותן העזרה כתלות במאפיינים האישיותיים שלו, בסיטואציה, ובאסטרטגיה בה הוא נוקט על מנת לתת את העזרה.
בנוסף, הן סוקרות את המסלולים המוחיים המעורבים במתן עזרה. מדובר במסלולים מוחיים הקשורים לאמפתיה, חיזוקים (rewards), וויסות רגשי.

קישור למאמר המלא (בחלון חדש)

 שבןע פתוח לתואר שנימפגש זום למתעניינים לתואר שני בחינוך מיוחד ביום חמישי 25.5 שעה 16-17

קישור למפגש זום – לחץ כאן (בחלון חדש)

 במפגש זה תוכלו להיפגש עם המרצים ונציגי סטודנטים מהמגמות השונות לתואר שני ועם מזכירות החוג, ולשאול ולקבל מידע בתחומים המעניינים אתכם.

 

בחוג לחינוך מיוחד

ניתן ללמוד עם תזה או ללא תזה בתוכניות הבאות:

 • מסלול חינוך מיוחד כללי
 • המגמה באוטיזם ולקויות התפתחותיות
 • המגמה בהפרעות רגשיות ובעיות התנהגות
 • חינוך מיוחד עם התמחות במחשבים

   
  ימי לימוד מרוכזים

  מרצים וחוקרים מובילים בתחומם

  לנרשמים לתואר שני בין התאריכים  21-25.6  –  50% הנחה בדמי ההרשמה.

ד״ר נגה כהןפעילות מוגברת ברשת מוחית הקשורה לקשב ושליטה קוגניטיבית כמה שניות לפני שמתרחש ארוע תקבע האם נזכור אותו או לא. כך עולה ממחקר בינלאומי חדש שנערך באוניברסיטת חיפה ביחד עם מכון ויצמן, ואוניברסיטאות קיימברידג', קולומביה וציריך. את המחקר הובילה ד״ר נוגה כהן, מהחוג לחינוך מיוחד, והוא פורסם בכתב העת cerebral cortex.

לאתר המעבדה של ד״ר נגה כהן (בחלון חדש)

לצפייה בכתבה על המחקר, אשר פורסמה ב-ynet (בחלון חדש)

להאזנה לראיון ברשת ב׳ עם ד״ר כהן לגבי המחקר (בחלון חדש)

הגב׳ רוית אברם זכתה בפרס הדיקן ללימודים מתקדמים

הפקולטה לחינוך והחוג לחינוך מיוחד מברכים את הגב׳ רוית אברם על הזכייה בפרס הדיקן ללימודים מתקדמים, ואת המנחה שלה ד"ר בת שבע חדד-מנצור.

פרס יוקרתי זה הוענק לרוית על ידי וועדה מקצועית מטעם האוניברסיטה על כתיבת עבודת גמר מחקרית (תזה) מצטיינת בהנחייתה של ד"ר בת שבע חדד-מנצור.

נושא העבודה: "ארגון תפיסה ויזואלית בקרב אנשים עם ASD" .

רוית יקרה, אנחנו רואים בך דוגמה לכל תלמיד/ה לתואר שני בפקולטה לחינוך ובחוג לחינוך מיוחד, שרואה את ייעודו/ה בקידום הידע האנושי בדרך של מחקר מקורי ושיטתי. סטודנטים כמוך הם ההבטחה שהעולם שבתוכו אנחנו חיים יהפוך בהדרגתיות לעולם מובן יותר ובכך לעולם מותאם יותר לכל מי שחיי בו. סטודנטים כמוך הם גם דור העתיד של האקדמיה, דור שביום מן הימים ינחה את הדור הבא אחריו להישגים ראויים. ובדרך לשם אין לנו אלא לאחל לך שהצמא לדעת, שהניע אותך עד כה, ימשיך להניע אותך לעבר עתיד כדאי ומוצלח.

מברכים אותך בשם הפקולטה ובשם החוג לחינוך מיוחד,

פרופ' חנן אלכסנדר, דיקן הפקולטה

פרופ' פול מילר, ראש החוג לחינוך מיוחד

ד׳׳ר נגה כהן זכתה במלגת אלון היוקרתית

הפקולטה לחינוך מברכת את ד"ר נגה כהן מהחוג לחינוך מיוחד, לרגל זכייתה במלגת אלון היוקרתית לשנים תש"פ-תשפ"א-תשפ"ב.

מלגה זו מהווה הישג חשוב וראוי לציון כחוקרת מצטיינת אקדמית.

אנו מאחלים לך הצלחה רבה והמשך עשייה ברוכה!

עדן מלול מחזיקה את תעודת ההצטיינות בחוג לחינוך מיוחד המצטיינים גם הם מיוחדים. עדן מחזיקה תעודת הצטיינות
 
החוג לחינוך מיוחד מברך את עדן מלול על שסיימה את השנה הראשונה של לימודיה בחוג בהצטיינות. עדן היא דוגמה מוחשית שאין דבר שיכול לעמוד כנגד הרצון של האדם. מרותקת לכיסא גלגלים היא התחילה ללמוד בחוג לחינוך מיוחד, גם אם לא בזכותו היא זכתה ללמוד בו. לזכות זו היא זכתה כי הרצון הבלתי מתפשר, לצדו של חן שלא ניתן לעמוד בפניו, הביסו את הסטראוטיפ שלא פעם נדבק למוגבלות ובכך מונע מאנשים מיוחדים למצות את הפוטנציאל הגלום בהם. היום אנחנו שמחים עם עדן שסיימה את השנה הראשונה של לימודיה בהצטיינות.
ואם עדן יכולה, ………… מה אתכם?

ד״ר בת-שבע חדד זכתה במענק מחקר מטעם ה-ISF

הפקולטה לחינוך מברכת את ד״ר בת-שבע חדד מהחוג לחינוך מיוחד, חדד לרגל זכייתה במענק מחקר מטעם ה-ISF

אנו מאחלים לך הצלחה רבה והמשך עשייה ברוכה!