המשתתפים במפגשהפורום האקדמי הישראלי לפילוסופיה עם ילדים הוקם בחוג ללמידה, הוראה והדרכה (במסגרת המגמה לפיתוח פדגוגי של מערכות חינוך) על ידי ד"ר אריה קיזל ראש המגמה ונשיא האגודה הבינלאומית לפילוסופיה עם ילדים (ICPIC).
הפורום שנועד להיות מטריה לפעילויות אקדמיות, מחקריות ועיוניות, מבקש לשמש בית לחוקרים ואנשי מעש בתחום פילוסופיה דיאלוגית וחקירה פילוסופית עם ילדים מהארץ ומהעולם. הוא נחנך בתחילת חודש מרץ בביקור של שתי מרצות שהגיעו לארץ במסגרת פרויקט ארסמוס+
פרופ' דניאלה קאמי מאוניברסיטת גרץ שבאוסטריה מי שהקימה לפני 20 שנה את המרכז האוסטרי לפילוסופיה לילדים שהוא הראשון באירופה ופרופ' אלנה תיאודורופולו מאוניברסיטת רודוס ביוון שעומד בראש המרכז לפילוסופיה יישומית שהו בפקולטה לחינוך במשך שבוע ימים. הן נפגשו עם דיקן הפקולטה, פרופ' חנן אלכסנדר שבירך על שיתוף הפעולה בין המרכזים והביע תקווה להמשך המחקר המשותף.
פרופ' תיאודורפולו הרצתה במגמה לחקר החינוך האלטרנטיבי בחוג ללמידה, הוראה והדרכה סביב הנושא "מקומה של הפילוסופיה של החינוך היום". בעקבות הרצאתה נפתח דיון עירני בהשתתפות הסטודנטיות והסטודנטים במגמה ששוחחו עמה על היכולת לבחון את הסוגיות העומדות על סדר היום הציבורי בכלים פילוסופיים.
פרופ' דניאלה קאמי התארחה תחילה בפורום של התכנית הרב תחומית לחינוך והתפתחות בגיל הרך בראשות ד"ר יאיר זיו. הרצאתה עסקה בנושא "פילוסופיה עם ילדים בגיל הרך – עידוד חשיבה מגיל צעיר". לאחר מכן היא התארחה בסמינר פילוסופיה עם ילדים במגמה לפיתוח מערכות חינוך והרצתה על פילוסופיה עם ילדים בעידן של קוסמופוליטיות. לבקשתו של פרופ' אבי שגיא היא העניקה הרצאה גם לתכנית הבין-לאומית של הגיל הרך.
במהלך המפגשים בפקולטה נפגשו שתי המרצות גם לשעות ייעוץ עם סטודנטיות לתואר שני ולתואר שלישי הכותבות בימים אלה הצעות מחקר בנושא פילוסופיה דיאלוגית בקהילות חקר עם ילדים.
הפורום האקדמי הישראלי לפילוסופיה עם ילדים ייארח בחודש מאי גם את ד"ר תום ורטנברג, נשיא "אפלטון" – האגודה האמריקאית לפילוסופיה עם ילדים וכן מרצים נוספים מחו"ל ומהארץ.

לצפייה בתמונות מהפורום ומההרצאות לחץ כאן (בחלון חדש)

ד״ר יותם הודהפקולטה לחינוך מברכת את ד״ר יותם הוד, מהחוג ללמידה, הוראה והדרכה, על זכייתו במענק הנחשב מארי קירי לחוקר יחיד, במסגרת תכנית המחקר האירופית Horizon 2020, עבור הצעתו: "פיתוח זהותם של לומדים כבוני ידע" (The Development of Students' Identities as Knowledge Builders)

המענק היוקרתי ניתן לחוקרים הטובים והמבטיחים ביותר בעולם. התחרות לזכייה בו פתוחה לחוקרים מכל תחומי הדעת ובכל שלבי הקריירה שלהם, ומתוך אלפי ההצעות שהוגשו, הצעתו של יותם הייתה אחת מתוך הבודדות שנבחרו. המענק מאפשר השתלמות באורך שנתיים, הראשונה באוניברסיטה בחו"ל והשנייה בארץ, שמטרתה למידה ושיתוף פעולה מחקרי בינלאומי, שיוביל בקידום המחקר וקידום החברה האירופאית. המענק מהווה הישג חשוב וראוי לציון. זוהי עדות חזקה לרלוונטיות ולחשיבות של מחקרו.

אנו מאחלים ליותם הצלחה בהמשך דרכו!

ד״ר אריה קיזלברכות לראש החוג ללמידה, הוראה והדרכה, ד׳׳ר אריה קיזל, על שנבחר לעמוד בראש תכנית Communicating Text (טקסטים מתוקשרים) בשותפות ובמימון קרן הנס זיידל הגרמנית.
התכנית הוא המשך להמלצות הוועדה הישראלית-גרמנית לחקר ספרי לימוד שד"ר קיזל עמד בראשה בין השנים 2010 - 2015. מטרתה ליצור פלטפורמות אינטרנטיות שעליהן יוטענו טקסטים שנכתבים על ידי מורים מגרמניה וישראל ואשר מטרתן לעודד את מיומנויות הלמידה העצמאית של תלמידי תיכון משתי המדינות.
בשלב הראשון של התכנית נפגשו בישראל מורים מבית הספר Ignaz-Taschner-Gymnasium שבעיר דכאו בגרמניה יחד עם מורים להיסטוריה ואזרחות מבית הספר הריאלי העברי בחיפה ובמשך שבוע - בהנחייתו של ד"ר קיזל - למדו יחד וגם החלו בפיתוחן של יחידות לימוד שמטרתן להכין את התלמידים בשיטת "הכיתה ההפוכה" לקראת שיעורי אזרחות והיסטוריה.
בשלב השני שהתקיים לאחרונה נפגשו שתי קבוצות המורים במינכן ובבוואריה להמשך התכנית והחלו בהפקתן של יחידות הלימוד. במהלך הביקור בגרמניה ביקרו שתי הקבוצות גם בפרלמנט הבווארי במינכן וכן נפגשו עם ראשי קרן הנס זיידל ובכירים אחרים כמו ראש עיריית דכאו וראש מחוז דכאו. הם גם נפגשו עם תלמידים בבית הספר Ignaz-Taschner-Gymnasium.

לקריאת כתבה על הביקור בגרמניה מהעיתון הגרמני Sueddeutsche Zeitung לחץ כאן (בחלון חדש)

Menu